Oglądając program kulinarny lub film, w trakcie którego pokazywana jest scena z gotującym bohaterem, bardzo często widzowie żałują, iż nie mogą spróbować dobrze wyglądającego dania. Naukowiec z uniwersytetu w Tokio postanowił rozwiązać ten problem. Stworzył on telewizor, odtwarzający smaki.

Taste the TV

Prototyp został opracowany przez Homei Miyashita – naukowca z Uniwersytetu Meiji w Tokio. Współpracował on z grupą trzydziestu uczniów, którzy wyprodukowali różnorodne urządzenia związane z degustacją dań. Zespół opracował m.in. widelec, wzbogacający smak. Stworzony przez japońskiego naukowca Taste The TV stanowi jedynie prototyp. Profesor z Uniwersytetu w Tokio zaznacza, że komercyjna wersja kosztowałaby około 653 funtów. Taste the TV miałby ułatwiać sommelierom i kucharzom naukę na odległość. Dzięki niemu można by ponadto przeprowadzać gry oraz quizy degustacyjne. Miyashita zastanawia się nad wykorzystaniem technologii rozpylania w urządzeniach, pozwalających na nadanie kromce tostowego chleba smaku pizzy lub czekolady.

Działanie

Prototyp został zaprezentowany przez Yuki Hou, studiującą na Uniwersytecie Meiji. Podeszła ona do ekranu i poprosiła o możliwość skosztowania czekolady. Automatyczny głos powtórzył jej rozkaz, a specjalne dysze smakowe naniosły próbkę na plastikowy arkusz. Taste the TV bazuje na dziesięciu pojemnikach. Ich zawartość jest rozpylana w odpowiednich proporcjach, co umożliwia odtworzenie smaku konkretnego dania. TTTV stanowi świetne rozwiązanie dla fanów kina. Oglądając wybrany film, będą oni mogli spróbować dania przygotowywanego przez ich ulubionego aktora. Każdy fan serii o Harrym Potterze chciałby bowiem przekonać się, jak smakuje kultowe, kremowe piwo, czekoladowa żaba lub karaluchowy blok. Naukowiec z Tokio podkreśla, że TTTV może być dużym ułatwieniem dla konsumentów. Nie będą oni bowiem kupować produktów, nie znając ich smaku. Ograniczy to ilość niepotrzebnie wydawanych pieniędzy.

Rozwój technologii sprawił, że powstają rozwiązania, o których kilkanaście lat temu można by jedynie pomarzyć. Warto zatem odwiedzić ulubiony portal z nowinkami internetowymi, chcąc śledzić rewolucyjne wynalazki opracowywane przez naukowców. Mogą one być nie tylko ciekawostką, ale również inspiracją do realizacji własnych pomysłów. Wszak niemożliwe nie istnieje.