Dla znacznej części kierowców proces sprzedaży niechcianego już auta jest czymś nie do końca lubianym. Nie ma w tym nic dziwnego – sprzedaż samochodu wymaga od nas nie tylko czasu, ale także pewnych kompetencji negocjacyjnych i sprzedażowych. Sposobem na szybką i bezproblemową sprzedaż pojazdu jest zdobywający coraz większą popularność skup samochodowy. Na czym polega jego działalność?

Czym jest skup samochodowy?

Skup samochodowy zajmuje się nabywaniem samochodów używanych, a następnie odsprzedaniu ich nowemu nabywcy. Skupy często również wydobywają z tych aut części, które nadają się do sprzedaży i dalszej eksploatacji. Skupy aut są niekiedy błędnie mylone z komisami. W przypadku komisu samochód po prostu czeka na nowego nabywcę, a sam komis jedynie udostępnia przestrzeń. Natomiast skup sam jest klientem, który nabywa samochód od prywatnej osoby. Współpraca ze skupem jest doskonałym sposobem na szybkie pozbycie się pojazdu, dlatego jeśli cenimy sobie swój czas, skup może być dla nas idealnym rozwiązaniem.

Jak działa skup aut?

Skupy działają w prosty i szybki sposób, bo z miejsca odkupują pojazd od klienta. Cała procedura trwa przeważnie 2-3 godziny. Mowa tu o nowatorskiej formy sprzedaży motoryzacyjnej redukującej formalności do minimum, co jednocześnie jest wygodne dla osoby podpisującej umowę ze skupem. Pierwszym krokiem jaki należy w tym celu wykonać jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Następnie do klienta przyjeżdża pracownik skupu i dokonuje wyceny auta, po czym następuje podpisanie umowy i natychmiastowa wypłata gotówki. Nabyty pojazd trafia do skupu, z którego może zostać ponownie sprzedany.

Kiedy warto sprzedać auto do skupu?

Mówiąc ogólnie – w każdym przypadku. Jednak skup samochodów używanych to szczególnie dobry pomysł, kiedy ogranicza nas czas na niezbędne spotkania oraz formalności związane ze sprzedażą samochodu. Obecnie większość kierowców próbuje szukać nowego nabywcy przez ogłoszenie w Internecie, co w natłoku innych ofert staje się utrudnioną opcją. Do skupu można sprzedać auto, które nie jest w pełni sprawne. Taki rodzaj pojazdu raczej nie będzie miał zainteresowania w innym miejscu. Skup to świetna alternatywa dla samodzielnego poszukiwania klienta lub oddania do komisu, jeśli zależy nam na szybkim zysku. W większości przypadków można sprzedać auto jeszcze w ten sam dzień, w którym się z nim skontaktujemy.

Pojazdy, które przyjmuje skup

Większość skupów aut używanych interesuje się samochodami używanymi, które mają za sobą kilku właścicieli. Co wyróżnia skup, to fakt, że przyjmuje on także auta, które czeka naprawa usterek, a także powypadkowe lub uszkodzone. W skupie warto sprzedać pojazdy np. rozbite, zalane w powodzi. Można również sprzedać samochody po-leasingowe, auta stare, zabytkowe lub auta dostawcze, które służyły np. do przewozu gabarytowych towarów, narzędzi, dostaw do sklepów. Zgłaszając się do skupu można mieć niemal pewność, że jakiekolwiek auto zostanie sprzedane.