List motywacyjny powinien być napisany w określonym porządku. Wszystkie elementy listu powinny być widoczne. Jeśli tak będzie, osoba rekrutująca będzie w stanie łatwo go odczytać i odnaleźć interesujący fragment. Dlatego poszczególne części powinny być wyróżnione. Z jakich elementów powinien składać się list motywacyjny?

Wstęp listu motywacyjnego

List motywacyjny warto zacząć od wyjaśnienia skąd wiemy o danej ofercie pracy. Możemy na przykład napisać:

„W odpowiedzi na Państwa ogłoszenie, które ukazało się w [nazwa strony www/gazety/itd] chciałbym wyrazić swoje zainteresowanie ofertą pracy w Państwa firmie.”

Warto zwracać się w dokumencie do konkretnej osoby (o ile jest to możliwe). Kto jest tą konkretną osobą? Tego możesz dowiedzieć się np. sprawdzając na stronie internetowej firmy, kto jest prezesem, bądź kto w danej firmie odpowiada za dział Human Resources.

List motywacyjny w tej części stanowi prostą odezwę do firmy bądź osoby, dlatego należy uwzględnić tutaj informacje:

  • skąd wiemy o ogłoszeniu
  • jakie stanowisko nas interesuje
  • jaki numer referencyjny posiadało ogłoszenie

Rozwinięcie

List motywacyjny (tak, jak każdy inny listy) musi mieć też rozwinięcie. To ważna część dokumentu. To miejsce na to abyś mógł pochwalić się dlaczego jesteś najlepszy i z jakiego powodu miałbyś się przydać w firmie. Jeśli nie spełniasz jakichś warunków podanych w ogłoszeniu o pracę, list motywacyjny jest po to abyś mógł wyrazić chęć nadrobienia braków. Przy okazji możesz pochwalić się tym, że szybko się uczysz i masz dużo zapału do pracy.

List motywacyjny nie powinien jednak zawierać oklepanych ogólników. Postaraj się napisać coś od siebie, wykazać się kreatywnością i sprawić aby twój list wyróżniał się na tle innych. Aby twój list motywacyjny nie sprawiał wrażenia banalnego, możesz np. zamiast pisać:

Zamiast: „Mam doświadczenie w w prowadzeniu kampanii reklamowych”Napisz konkretnie: „Pracowałem nad projektem promocyjnym płynu do kąpieli o nazwie…”

Zakończenie listu motywacyjnego

List motywacyjny powinien kończyć się prośbą o spotkanie. Możesz napisać np. – W razie zainteresowania moją osobą, proszę o kontakt. To również miejsce na zwrot grzecznościowy typu – Załączam wyrazy szacunku. Na końcu należy umieścić własnoręczny podpis. List motywacyjny powinien mieć także dołączone załączniki, w tym klauzulę o prywatności.