Na wstępnie chciałbym zwrócić uwagę, że posiadanie odrębnego rachunku firmowego nie jest prawnie wymagane, a do rozliczeń wystarczy zwykłe konto bankowe. Jest to jednak mało wygodne rozwiązanie gdyż w ogromnym stopniu utrudnia prowadzenie księgowości i pozbawia nas możliwości dostępu do nowoczesnych usług dodatkowych (takich jak uproszczone przelewy do ZUS i US czy księgowość online), które oferują nam banki.

Gdzie założyć rachunek firmowy?

Jeśli zdecydujemy się na założenie rachunku firmowego to mamy do wyboru dwa warianty. Po pierwsze, możemy postawić na konta darmowe lub prawie darmowe takie jak np. konto firmowe w Deutsche Banku, za które nie musimy płacić ani złotówki, nawet karta debetowa jest bezpłatna, pod warunkiem, że wykona się nią przynajmniej jedną transakcję bezgotówkową miesięcznie. Podobnych kont jest jeszcze przynajmniej kilka, a do najbardziej popularnych należą „konto z premią” w Idea Banku, rachunek mBiznes w mBanku, oraz konto firmowe Inteligo.

Konto bankowe dla firmy

Drugim wariantem jest wybór bardziej profesjonalnego banku dla firm np. PEKAO czy PKO BP. Dostajemy wtedy ogromna ilość produktów dodatkowych do wyboru (np. księgowość, bezpłatna pomoc prawna, doradztwo podatkowe) ale niestety musimy za takie konto zapłacić nawet w granicach 100 złotych miesięcznie. Jest to rozwiązanie polecane głównie firmom z większym stażem na rynku, które zwyczajnie takich rozwiązań potrzebują. W innej sytuacji jest to po prostu marnowanie pieniędzy, których zazwyczaj na starcie działalności gospodarczej nie jest zbyt wiele.