Technologia waterjet – co to jest i do czego służy?

Technologia waterjet – co to jest i do czego służy?

Technologia waterjet to nowoczesny sposób obróbki, który wykorzystuje wodę o dużym ciśnieniu i prędkości. W połączeniu z materiałem ściernym może ona ciąć nawet najtwardsze tworzywa. Jak działa technologia waterjet i gdzie stosuje się cięcie wodą?

Co to jest waterjet?

Waterjet to ogólna nazwa używana do określania technologii cięcia lub czyszczenia materiałów przy pomocy wody. W całym procesie najważniejsze jest odpowiednie sprężenie cieczy. Dzięki temu uzyskuje ona bardzo wysokie ciśnienie, które w połączeniu z materiałem ściernym tworzy mieszankę zdolną przeciąć bardzo trudne pod względem obróbki surowce. Metal, drewno, szkło czy tworzywa sztuczne łatwo poddadzą się działaniu takiej siły.

Cały proces obróbki wodą można określić jako rodzaj szlifowania. W tym przypadku tarczę szlifierską wyjątkowo zastępuje ciecz. Podczas cięcia woda osiąga prędkość 1000 stóp na sekundę. Natomiast jej ciśnienie sięga nawet 50 tys. funtów na cal kwadratowy.

Technologię waterjet wykorzystują specjalne maszyny do cięcia wodą. OMAX to jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych producentów w tej dziedzinie. W produktach tej firmy stosuje się specjalne oprogramowanie i urządzenia sterujące, które umożliwiają cięcie z niezwykłą dokładnością. Margines błędu wynosi jedynie około 0,1 mm.

Zastosowanie technologii waterjet

Technologia waterjet zyskała dużą popularność w wielu dziedzinach przemysłu. Obecnie cięcie wodą wykorzystuje się m.in. w budownictwie, motoryzacji, produkcji związanej z wyposażeniem lotniczym czy nawet w branży kosmicznej.

Dzięki wysokiej dokładności cięcia technologia waterjet sprawdza się także w wytwórstwie niewielkich elementów. Korzysta z niej np. przemysł medyczny. Cięcie wodą przydaje się do tworzenia narzędzi chirurgicznych, aparatów ortodontycznych czy akcesoriów ortopedycznych i sztucznych kończyn.

Technologia waterjet ma również zastosowanie w branży muzycznej. W tym przypadku wykorzystuje się ją do obróbki rurek, które montowane są w instrumentach takich jak saksofon czy klarnet.

Oprócz tego produkty z obróbki wodnej przydają się także w przemyśle architektonicznym. Z pomocą technologii waterjet powstają elementy takie jak systemy okienne oraz windy. Cięcie wodą często wykorzystują także przedsiębiorstwa, które produkują posadki marmurowe, kamienne bądź winylowe.

Zastosowanie technologii waterjet jest naprawdę niezwykle szerokie. Szybka i precyzyjna obróbka sprawia, że cięcie wodą to dobre rozwiązanie dla każdej produkcji, która wykorzystuje trudne materiały.

Dodaj komentarz