Stół nożycowy to urządzenie, którego zadaniem jest podnoszenie ciężkich ładunków do określonej wysokości. W poniższym artykule opiszemy, czym dokładnie on jest, jak działa, a także… gdzie warto go kupić. Zapraszamy do lektury!

Czym jest stół nożycowy?

Stoły nożycowe to urządzenia, których zadaniem jest podniesienie ciężkiego ładunku niezależnie od jego rozmiarów, kształtu i przeznaczenia. Można ich używać w warsztatach, magazynach, a także w firmach specjalizujących się w serwisowaniu różnych rodzajów maszyn. Stoły nożycowe składają się z:

  • platformy roboczej, na której usytuowany jest podnoszony przedmiot,

  • układu podnoszącego, w którym istotną rolę odgrywają różnego rodzaju siłowniki.

Stoły nożycowe są dostępne w dwóch różnych wariantach:

  • hydraulicznych, w których za podnoszenie blatu stołu odpowiedzialny jest system tłoczący ciecz roboczą pod bardzo dużym ciśnieniem,

  • elektrycznych, w przypadku których wykorzystuje się układ siłowników elektrycznych.

Jak działa stół nożycowy?

Zasada działania stołu nożycowego jest bardzo prosta. Operator wyposażony jest najczęściej w specjalny moduł sterujący, który umożliwia podnoszenie blatu roboczego na określoną wysokość. Dzięki temu można łatwo i precyzyjnie operować urządzeniem. Elektryczne stoły wyposażone są najczęściej w układ zasilania trójfazowego (400V), który zapewnia dużą moc i tym samym – możliwość podnoszenia ciężarów o łącznej masie sięgającej 1 tony.

Stoły nożycowe zasilane elektrycznie są urządzeniami funkcjonalnymi i niezawodnymi. Można je ustawić w praktycznie dowolnym punkcie warsztatu, magazynu lub hali produkcyjnej. Dzięki temu osoba zarządzająca obiektem może łatwo i szybko wdrożyć urządzenie do ogólnego cyklu produkcyjnego.

Najważniejsze właściwości stołów nożycowych

  1. Stoły wyposażone są w specjalne listwy zabezpieczające, które chronią znajdujący się na nich ładunek przed przypadkowym zsunięciem się.

  2. Urządzenia pokrywa się specjalną farbą chemoutwardzalną, która charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością chemiczną i mechaniczną.

  3. Sterowanie stołem odbywa się najczęściej za pomocą wbudowanego pedału, dzięki któremu operator ma wolne ręce i może obsługiwać znajdujący się na powierzchni urządzenia ładunek.

  4. Wysokość robocza urządzenia oscyluje najczęściej w granicach od 400 do 1000 mm.

  5. Na powierzchni stołu znajdują się zwykle specjalne rolki, które umożliwiają włączenie go np. do linii produkcyjnej.

Gdzie zamówię stół nożycowy? W tym celu warto sprawdzić oferty doświadczonych producentów i dystrybutorów, którzy mają dużą wiedzę na temat tego urządzenia.