Branża e-commerce to niezwykle konkurencyjne środowisko. Oferowanie klientom jak najwyższej jakości towarów i usług to nie lada wyzwanie, a od tego, jak sobie poradzimy, zależy przyszłość firmy. Jednym z istotniejszych zagadnień związanych ze sprzedażą wysyłkową jest logistyka magazynowa, która w dużej mierze odpowiada za czas dostawy. W kontekście procesów magazynowych i wysyłkowych coraz częściej używa się pojęcia fulfillmentu. Co oznacza to pojęcie i jaka jest jego rola w łańcuchy dostaw?

Czym jest fulfillment?

Logistyka dla e-commerce coraz częściej oferuje fulfillment. To obco brzmiące pojęcie oznacza obsługę zamówień przez zewnętrznego operatora. Jak to działa? Właściciel sklepu internetowego zleca wysyłkę produktów z zamiejscowego magazynu, prowadzonego przez firmę logistyczną. Fulfillment może obejmować kompleksową usługę, na przykład magazynowanie i dostawę lub wyłącznie magazynowanie. Zależnie od postanowień umowy, fulfillment może oferować usługę skrojoną na miarę potrzeb zleceniodawcy.

Fulfillment centrum

Właściciel sklepu internetowego dokonuje zatowarowania centrum logistycznego w sprzedawany asortyment. Towar może pochodzić z własnej produkcji lub od innych hurtowników. Firma logistyczna magazynuje towar w oczekiwaniu na zamówienia. Gdy klient dokona zamówienia, firma logistyczna pakuje towar i wysyła go do odbiorcy końcowego. W zależności od umowy fulfillment centrum może również obsługiwać reklamacje i zwroty.

Korzyści outsourcingu magazynowego

Fulfillment dla e-commerce pomaga kontrolować koszty związane z prowadzeniem sklepu internetowego. Korzystanie z usług magazynowego nie wymaga posiadania bądź wynajmowania powierzchni magazynowej. Koszty, które ponosi w ramach fulfillmentu odnoszą się wyłącznie do zajmowanej powierzchni i innych usług związanych z obsługą zamówień. Zaletą jest, że usługa zewnętrznego magazynu nie wymaga posiadania własnego sprzętu, jego amortyzacji i ubezpieczenia. Możesz mieć gwarancję, że towar będzie miał odpowiednie warunki składowania. Profesjonalne magazyny wyposażone są w innowacyjne urządzenia oraz mechanizmy, pozwalające na regulację temperatury i wilgoci. Outsorcing procesów magazynowych niweluje problemy kadrowe – firma zewnętrzna zapewni obsługę towaru z pomocą wykwalifikowanego personelu. Fulfillment pozwala skupić się na innych kwestiach związanych z prowadzeniem firmy, na przykład uczestnictwem w targach czy działaniami promocyjnymi. Poznaj ofertę https://enemer.pl/uslugi/uslugi-logistyczne-dla-e-commerce.html i przekonaj się, jak proste i wygodne może być prowadzenie sklepu internetowego.