Na przestrzeni lat, ludzkość zdążyła wynaleźć wiele potrzebnych materiałów. Wraz z opatentowaniem każdego z nich, w dalszym ciągu dążono do polepszania i uzyskiwania coraz to nowocześniejszych ich form i struktur. Głównym tego celem było poszerzenie zakresu zastosowań danych elementów, czego przykładem może być filc.

Na przestrzeni lat, ludzkość zdążyła wynaleźć wiele potrzebnych materiałów. Wraz z opatentowaniem każdego z nich, w dalszym ciągu dążono do polepszania i uzyskiwania coraz to nowocześniejszych ich form i struktur. Głównym tego celem było poszerzenie zakresu zastosowań danych elementów, czego przykładem może być filc.

Stosowalność danego materiału jest bardzo rozbieżna. Możemy spotkać się z nim zarówno w branży odzieżowej, jak i w przemyśle. Wpływ na to ma oczywiście spora ilość rodzajów oraz metod wykonania danych artykułów. Sprawdźmy więc, czym w ogóle są filce i dlaczego materiał ten zyskał tak ogromną popularność w dzisiejszym świecie.

Historia powstania filcu oraz sposób jego wykonania

Okazuje się, że istnienie filcu można było zaobserwować już w okresie starożytności, a szacowaną datę jego powstania określa się na około 6500 lat p.n.e. Dla nas są to czasy niebywale odległe, a mimo to materiał ten utrzymuje się do dziś. Oczywiście, dany element uznawany jest za jeden z najstarszych materiałów włókienniczych, o jakim w ogóle nam wiadomo. Chcąc natomiast określić miejsce jego wynalezienia należy zaznaczyć, że nie ma ku temu sprecyzowanych danych. Najszybciej jednak spotkano się z tym materiałem w rejonach obecnej Turcji. 

Filc wykonywany był głównie na podstawie spilśniania wełnianych tkanin pochodzących z futra zwierzęcego. Z czasem jednak, do jego produkcji zaczęto używać włókien sztucznych, co przełożyło się na poszerzenie stosowalności na wielu płaszczyznach.

Popularne rodzaje filcu

Wyróżniamy cztery główne grupy filcu, różniące się przede wszystkim sposobem wykonywania, ale także materiałem wykorzystywanym do produkcji. Chodzi mianowicie o filc:

  • Igłowy – stworzony w większości z tworzyw sztucznych. Sposób jego wykonywania polega na przekłuwaniu igłą materiału, co tworzy trwałą strukturę
  • Wełniany – po nazewnictwie śmiało możemy stwierdzić, że jest to najbardziej klasyczny typ filcu wykonywany z wełny. Produkuje się go przy użyciu chemicznych i mechanicznych metod
  • Dekoracyjny – elegancki artykuł o gładkiej strukturze, stosowany głównie w produkcji odzieży
  • Techniczny – spotykany głównie w branżach meblarskich czy motoryzacji

Warto zaznaczyć, że filce dzielimy także ze względu na ich konkretne zastosowania. Są to tzw. podgrupy, w skład w których wchodzą chociażby filce polerskie, podkładowe, uszczelkowe, wygłuszeniowe czy samoprzylepne.

Główne właściwości filcu

Materiał ten jest bardzo wszechstronny, przez co liczba jego właściwości i parametrów jest ogromna. Przede wszystkim, posiada on dobre właściwości cieplne. Z tego względu, jest on stosowany często jako termoizolacja zarówno wnętrz, jak i rur. Drugą, ważną zaletą są doskonałe parametry akustyczne. Wiele firm oferuje wygłuszenia stworzone właśnie z filcu, ponieważ posiadają one wysoki współczynnik pochłaniania dźwięków zarówno powietrznych, jak i drgań. 

Elementy te doskonale dystansują. Dlatego też używa się ich chociażby w celu podłożenia pod meble czy inne przedmioty. Odpowiednio stworzony filc może się także dobrze prezentować, o czym świadczy wiele elementów naszej garderoby wykonanych właśnie z tego materiału.