Niezdecydowani frankowicze, jak i ci którzy wciąż nie są dobrze zorientowani w możliwościach jakie przed nimi stoją mają okazję skorzystać z ciekawego, praktycznego narzędzia, jakim jest kalkulator frankowy. To darmowe narzędzie, proste w obsłudze i ogólnodostępne, pokazujące korzyści z wystąpienia z pozwem sądowym przeciwko bankowi, z którym jest się związanym umową kredytową we frankach.

Cele kalkulatora frankowego

Kalkulator frankowy został opracowany z myślą o frankowiczach i ich dylematach, czy wystąpić z pozwem sądowym, jakie są w związku z tym korzyści. Jak sama nazwa wskazuje kalkulator szacuje wartości, jakie można uzyskać, a raczej odzyskać w związku z abuzywnością umowy kredytowej. Zanim jednak cokolwiek będziemy mogli zyskać niezbędna jest szczegółowa analiza zapisów umowy z bankiem. By móc kredyt w CHF unieważnić warunkiem koniecznym jest wystąpienie klauzul niedozwolonych, dzięki którym bank mógł dopuścić się czerpania korzyści z kreacji kursu franka, niesprawiedliwego rozliczenia zobowiązania, o którym kredytobiorca mógł nie wiedzieć lub nie zdawać sobie sprawy z mechanizmu jego działania. Klauzule tego rodzaju mogą być podstawą unieważnienia umowy, niemniej wymagają udowodnienia przed sądem, co za tym idzie nierzetelne zaprezentowanie sprawy może prowadzić do przegranej.

Kalkulator i co dalej?

Nie bez powodu kalkulatory frankowe dostępne są na stronach www związanych z tematyką kredytów frankowych, kancelarii frankowych oferujących pomoc w sprawach frankowych. Skorzystanie z kalkulatora to zaledwie pierwszy krok. Ma on pomóc przekonać kredytobiorcę do wytoczenia powództwa. W łatwy i szybki sposób można sprawdzić, ile można wygrać udowadniając bankowi bezprawne działanie wobec nas w umowie kredytowej. W wielu kalkulatorach mamy możliwość za pomocą jednego kliknięcia nawiązać kontakt z kancelaria prawną, w której można dokonać analizy prawnej i indywidualnej wyceny kosztów powództwa.

Szacunkowe kwoty a koszty sprawy frankowej

Korzystanie z kalkulatora frankowego jest darmowe, co więcej różne kalkulatory biorą do wyliczeń różne dane, warto sprawdzić wyniki w kilku kalkulatorach, by ocenić na ile warto jest ryzykować i wystąpić do sądu z roszczeniem. Kalkulacja uwzględnia także kwestie związane z rozliczeniem. Dzięki szacunkowym danym można się przygotować na to, ile będziemy musieli zwrócić do banku przy rozliczeniu kredytu na zasadach wzajemnych, bo i takich przypadków nie brakuje. W większości sytuacji to bank będzie musiał zwrócić nam nadpłatę, mniejsza lub większą w zależności od kwoty kredytu i okresu spłaty jaka została nam do końca umowy.

Kalkulacje w niektórych portalach uwzględniają również szacunkowe koszty prowadzenia prawy frankowej, jej prowizję od wygranej sprawy. Należy pamiętać, iż koszty te bywają znaczne i są ustalane procentowo od kwoty kredytu. Co bardziej wnikliwe kalkulacje pokazują również ewentualne koszty przy przegranej sprawie. Oczywiście wszystkie te kalkulacje mają charakter szacunkowy. Każda sprawa jest nieco inna i w związku z tym też koszty postępowania mogą być różne, zależne od skomplikowania sprawy, postępowania.