Czy jednoosobowym firmom jest potrzebne biuro rachunkowe?

Czy jednoosobowym firmom jest potrzebne biuro rachunkowe?

Różne są powody dla których decydujemy się na jednoosobową działalność gospodarczą. Część z nas chce przejąć stery we własnym życiu, część zamierza wpłynąć na nieznane wody, żeby zdobyć nowe doświadczenie, a dla części to prosty rachunek, który wskazuje zysk. Na początku lub z czasem zawsze pojawia się jednak pytanie – czy jednoosobowym firmom jest potrzebne biuro rachunkowe?

Własna działalność dla wielu z nas oznacza po prostu samodzielność, ale wraz z samodzielnością na nasze barki spada także cała odpowiedzialność za prowadzenie biznesu. Z jednej strony jest to to, czym faktycznie się zajmujemy, czemu musimy poświęcić czas, kompetencje oraz uwagę, a z drugiej strony jest cała otoczka związana z formalnościami.

W związku z tym, należy sobie zadać pytanie, czy mamy czas i energię, aby tymi formalnościami się zajmować? Z doświadczenia wynika, że w większości przypadków lepiej chociaż część obowiązków przekazać w ręce profesjonalistów.

Dobrym wsparciem dla jednoosobowych działalności gospodarczych jest biuro rachunkowe, które pozwala nam, czyli przedsiębiorcom, skupić się na działalności, ściągając z nas skomplikowane zagadnienia związane z przychodem, dochodem netto i brutto, VAT-em, ryczałtem, składką ZUS etc.

Powierzenie finansowego aspektu działalności ekspertom z biura rachunkowego to pewność, że nasze pieniądze są w dobrych rękach. To oznacza m.in., że nie będziemy musieli w przyszłości odkręcać błędów, które łatwo popełnić w całych stosach dokumentów, gwarantuje nam także wsparcie merytoryczne w kwestii finansów.

Współpraca z biurem rachunkowym to również spora oszczędność czasu. Musimy pamiętać, że rozliczenia w Polsce nie należą do łatwych i często ich zasady ulegają zmianom, a zmiany wiążą się z chaosem, co pokazał Polski Ład. Dla nas to dodatkowe godziny, które musimy poświęcić na formalny aspekt działalności, choć moglibyśmy oddać to w ręce księgowego, który wybierze dla nas najkorzystniejsze rozwiązanie. W tym czasie my możemy zająć się pracą lub odpoczynkiem, na który również właściciel jednoosobowego przedsiębiorstwa powinien mieć czas.

Artykuł powstał przy współpracy z biurem rachunkowym Percentum.

Dodaj komentarz