Uszkodzony pendrive? Sprawdź jak odzyskać dane
Pendrive daje nam bardzo duże ułatwienia przy przenoszeniu danych w dziedzinie życia codziennego. Jednak z powodu błędów użytkowników lub innych przyczyn natury programowej napotkać możemy na szereg problemów związanych z odczytaniem danych z nośników PenDrive.
W pierwszym przypadku na Pendrive pozostają wszystkie dane oraz struktura katalogów i plików jednak wszystkie nazwy plików zostały zamienione na skróty. Przyczyną takiego zjawiska może być infekcja nośnika przez złośliwe oprogramowanie lub wirus.
Odzyskiwanie danych z urządzenia przenośnego
Diagnozą takiej sytuacji może być fakt że używasz pendrive do przenoszenia danych pomiędzy komputerami. Pierwszym krokiem jaki należy podjąć jest sprawdzenie czy komputery są dobrze chronione oprogramowanie antywirusowym. Jeżeli tak nie jest może być to przyczyną takiej sytuacji że wszystkie nazwy plików zostały zamienione na skróty. Jeżeli taka sytuacja miała miejsce nie jest to jeszcze oznaka że wszystkie dane zostały utracone. Wciąż istniej możliwość przeprowadzenia procedury odzyskiwanie danych. Kolejnym krokiem po stwierdzeniu infekcji wirusem jest podłączenie pendrive do komputera posiadającego aktualny program antywirusowy i przeprowadzeniu skanowania celem usunięcia wszystkich wirusów jakie znajdują się na pamięci przenośnej. Podczas skanowanie część plików może zostać usunięta jednak istnieje możliwość przywrócenia ich oprogramowanie do odzyskiwania danych. Jeżeli program antywirusowy nie będzie w stanie usunąć wirusa pozostaje jedynie szybkie formatowanie danych, po czym będziesz mógł odtworzyć dane przy użyciu oprogramowania do odzyskiwania danych.
Przypadek drugi może być np. sytuacją gdy podczas kopiowania danych przypadkowo usunąłeś pliki. Jest to ewidentny błąd ludzki jednak tutaj również istnieje możliwość odzyskania danych.
Odzyskiwanie danych z pendrive
Dane, które raz zostały zapisane na pendrive bardzo ciężko jest usunąć całkowicie, zawsze pozostaje na nim ślad po plikach, które wcześniej zostały zapisane. Po pierwsze należy przestać korzystać z pamięci jako przestrzeni do przenoszenia danych. Musisz wiedzieć że zasada działania pendrive jest taka że dane pozostają na nim do momentu aż obszar, na którym są przechowywane nie zostanie ponownie nadpisany. Należy podłączyć pendrive do portu USB i po pobraniu z Internetu oprogramowania do odzyskiwania danych przeprowadzić całą procedurę. Programy są napisane w ten sposób aby przeprowadzić użytkownika przez cały proces.
Dwa opisane powyżej przypadki występują bardzo często w codziennej pracy. W wielu sytuacjach można poradzić sobie samodzielnie i nie wymaga to ingerencji firm usługi informatyczne jednak wymaga to od użytkownika znajomości zagadnienia odzyskiwania danych oraz cierpliwości podczas całego procesu.
Dodaj komentarz