Jak przygotować się do wyjazdu do Niemiec do pracy?

Jak przygotować się do wyjazdu do Niemiec do pracy?

Emigracja zarobkowa do Niemiec do lat kusi Polaków. Przyciągają ich atrakcyjne zarobki i wysoki poziom życia. Polacy w Niemczech znaleźć mogą zajęcie zarówno na podstawowych, jak i specjalistycznych stanowiskach, a nieznajomość języka wcale nie jest dużą barierą. Jak jednak przygotować się do pracy za zachodnią granicą. Jakie dokumenty trzeba przygotować?

Jakie dokumenty zabrać do Niemiec?

Emigrując zarobkowo do Niemiec, warto zabrać ze sobą podstawowe dokumenty takie jak: dowód osobisty, odpis aktu urodzenia, prawo jazdy (jeśli posiadamy), odpisy aktu urodzenia dzieci i zawarcia związku małżeńskiego (żeby uzyskać lepszą klasę podatkową), papiery potwierdzające kwalifikacje zawodowe (certyfikaty, szkolenia etc.), kartę EKUZ. Osoby, które wcześniej były zatrudnione w Niemczech, powinny również zabrać indywidualny numer identyfikacji podatkowej, numer ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego.

Jakie jeszcze dokumenty zabrać do Niemiec?

Oprócz podstawowych dokumentów warto zgromadzić i zabrać ze sobą dokumenty branżowe oraz wymagane przez pracodawcę. Informacji na temat tych niezbędnych warto poszukać na forach lub w branżowych serwisach. Na przykład porady dla opiekunki seniorów w tym zakresie publikowane są na opieka.felizajob.pl/blog/. W przygotowanych przez specjalistów wpisach znajdą one praktyczne wskazówki, jak przygotować się do wyjazdu do podopiecznego oraz jakie formalności dopełnić przed wyjazdem.

Warto też pamiętać, że przygotowania do pracy w Niemczech nie obejmują tylko zgromadzania potrzebnych dokumentów, ale też np. założenie konta walutowego z kartą płatniczą, zakup niemieckiego numeru telefonu z dostępem do Internetu. Dobrze jest też, choć w minimalnym zakresie poznać kulturę i zwyczaje naszych zachodnich sąsiadów, zmniejszy to szok kulturowy i pozwoli na szybszą aklimatyzację.

Kto może pomóc w przygotowaniach?

Wbrew pozorom przygotowania do wyjazdu nie są wcale trudne – poradzić można sobie z nimi na własną rękę. Nie ma jednak co ukrywać, że dużą pomocą będzie wsparcie doświadczonego partnera. Takim może być agencja pracy, przez którą znajduje się zatrudnienie. W jej gestii będzie poinformowanie, jakie dokumenty są wymagane przez niemieckiego pracodawcę, jakie formalności trzeba dopełnić.

Wiele agencji pomaga też w tłumaczeniu dokumentów, a także wspiera swoich pracowników już na miejscu – za zachodnią granicą. Legalne zatrudnienie, które proponuje agencja, sprawia, że można korzystać, chociażby z niemieckiej służby zdrowia. 

 

Dodaj komentarz