Konsumenci podejmują swoje decyzje zakupowe z przeróżnych powodów. Niektóre są jak najbardziej logiczne – na przykład najkorzystniejsza cena na rynku. Inne trochę trudniej wytłumaczyć. Wiąże się z tym jednak pojęcie postawy wobec marki. Co to takiego?

Postawa wobec marki (brand attitude) to trwały i wyrażany otwarcie stosunek odbiorcy do danej marki. Co istotne – nie musi on dotyczyć konsumenta, który kupuje produkty danej firmy. Nastawienie związane jest nie tylko z własnymi doświadczeniami czy odczuciami spowodowanymi na przykład zakupionym produktem, ale również kampaniami reklamowymi, informacyjnymi i wizerunkowymi. Postawa może przejawiać się w wyrażanych opiniach – nie tylko pomiędzy znajomymi i rodziną, ale również w tych przekazywanych śmiało poprzez social media. Dlatego kreowanie postawy wobec marki jest tak istotnym zadaniem, które stoi przed ekspertami od public relations i marketingu.

Co wpływa na postawę wobec marki?

Istnieje wiele czynników, które mają realny wpływ na postawę konsumenta wobec marki. Podzielić je można na dwie grupy: te, które kontrolowane są przez markę oraz te, na które marka i jej właściciel nie mają żadnego wpływu. W pierwszej grupie znajdą się takie elementy jak pozycja marki na rynku, jakość produktów, wartości wyznawane przez markę, symbole, którymi ta się posługuje, a także kreowany wizerunek. Komunikacja ma ogromny wpływ na brand attitude i jest jak najbardziej po stronie marki oraz zatrudnianych przez nią pracowników. Tu warto podkreślić rolę, jaką odgrywa w tym procesie komunikacja marketingowa. Brand attitude kreowane jest za pomocą tego, co do konsumentów mówi marka. Jedno potknięcie czasami może kosztować ją naprawdę wiele. W drugiej grupie znaleźć można czynniki, które nie są bezpośrednio kontrolowane przez markę. To potrzeby konsumenta i jego wartości, a także ryzyko, które zawsze towarzyszy wyborowi.

Brand attitude to niezwykle istotny element wpływający na decyzje konsumentów dotyczące zakupów. Chociaż nie na wszystkie jego składowe marka ma wpływ, może w tej kwestii wiele zdziałać. Warto o tym pamiętać.